Úvodní stránka Aktuality SDI - Vývoj sólo potápění
SDI - Vývoj sólo potápění

Vývoj Sólo potápění
Informační text TDI/SDI o kurzu Solo Diver uveřejněný 11. prosince 2012 na www.tdisdi.com

Rozhovor s Brianem Carneym.

Kolem koncepce kurzu sólo potápění, který by byl dostupný potápěčské veřejnosti vyvstal a utichl rozruch. V roce 2001 společnost Scuba Diving International (SDI) prošlapávala cestu této iniciativě a vytvořila výcvikové materiály a kurz zaměřující se na přípravu a rozvoj dovedností nezávislých potápěčů. Stala se tak první a na téměř dekádu jedinou agenturou vyučující sólo potápění.

Následující rozhovor z roku 2001, kdy Brian Carney stále byl ještě výcvikovým manažerem pro TDI a čerstvě vznikající sesterské agentury SDI. Tento rozhovor se týkal nově vytvořené certifikace "Solo Diver".

Proč SDI nabízí certifikaci Solo Diver? Nejste v tom poněkud napřed?
Carney: Možná, ale pro nás není nic neznámého být v něčem první. Byli jsme první, kdo certifikoval desetileté potápěče, byli jsme první, kdo vyžadoval použití počítačů. A co se týče Solo Divera, naši instruktoři si myslí, že jsme se opozdili.

Jak to?
Carney: Už nějakou dobu se nás na takovýto kurz ptali. A protože většina našich instruktorů jsou i instruktoři TDI, často se setkávají se zkušenými potápěči, kteří chtějí přijít na charterovou loď, prokázat se kvalifikací sólo potápěče a nebýt vázáni na potápěče, kterého ani neznají a který pro ně může být nebezpečný.

Když už mluvíme o nebezpečí, budete obviňováni ze zabíjení lidí, z ničení dobrého jména tohoto sportu a z navracení nás do starých časů, kdy potápěč znamenal totéž co macho a odvážlivec. Jak na to zareagujete?
Carney: Když o tom mluvím, vždy jsou pro a proti jak u potápění v buddy týmu tak u sólo potápění. Klíčem k úspěchu je důkladná příprava, zkušenost a sebedůvěra a to ať už se jedná o buddy systém nebo o potápění nezávislého potápěče. Při správném výcviku a provedení jsou oba způsoby potápění bezpečné. Doslova tisíce potápěčů se v dnešní době potápí sólo, aniž by k tomu měli odpovídající výcvik a dělali to bezpečně. Je jen otázkou času, kdy dojde k nějaké nehodě. Naším hlavním záměrem tedy je ujistit se, že když už chtějí potápět sami, aby to dělali bezpečně. Domníváme se, že je načase, aby nějaká výcviková agentura vystoupila vpřed a pro dobro všech se k něčemu takovému zavázala.

To zní povědomě. Pamatuji si jisté znepokojení týkající se nitroxu.
Carney: A hloubkové potápění, předtím potápěčské počítače a před tím kompenzátory vztlaku. Stále to samé téma: certifikační agentury se brání změnám, neaktualizují výcviky a za to potápěči platí. A to byl jedním z důvodů založení TDI/SDI – poskytovat výcvik, který ostatní agentury odmítají.

Nyní, o jedenáct let později jsme se zeptali Briana na jeho názor o kurzu Solo Diver a o tom, co přinesl světu potápění.
Carney: Jejda, když si vzpomenu na ten den, kdy jsme zahájili tento program, Sean (Sean Harrison, VP) a já jsme vůbec neměli představu, jak velkým se stane. Dnes je jednou z našich nejpopulárnějších specializací, na kterou se potápěči snaží dosáhnout, stejně jako se stát Divemasterem. Ale myslím si, že to, co nejvíc potěší je skutečnost, že potápěči nyní využívají kurz k tomu, aby se mohli správně a bezpečně potápět sólo, než aby to jako dříve dělali po svém. Kromě toho provozovatelé potápěčských základen a lodí uznávají a vyžadují kvalifikaci Solo Diver u potápěčů, kteří se chtějí potápět sami.

Tak na co ještě čekáte? Zajděte ještě dnes do místního Dive Centra nebo kontaktuje WorldHQ a získejte více informací. Podívejte se na popis kurzu na našem webu nebo navštivte stránku www.tdisdi.cz

Sledujte novinky v sólo potápění naplánované na rok 2013. Zamilujete si to!

Pokud chcete více informací, kontaktujte nás nebo:

SDI, TDI a ERDi

Tel: 777 834 734

Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Web: www.tdisdi.cz

Facebook: www.facebook.com/TdiSdiCzech